Product Code: WP21 PRIMELINE
Outdoor sockets are an ideal option for managing outdoor or garden appliances, and can be installed in gardens and patios, as well as in shed’s, outhouses and garages. This 13A single switched outdoor power socket is IP66 Rated and designed to protect against water and dust ingress in the most arduous of conditions. Certified to BS1363/EV, this socket is also suitable for use with Mode 2 EV charging cables. Made with a robust, high impact UV stable housing, multiple gland entry positions , quick wire entry, and an ergonomic design, this socket also has an LED indicator that can be seen through the hinged see-through cover which acts as an enclosure for the socket.
In Stock At The Following Branches
Bedford
2 In Stock
Nottingham
2 In Stock
| Colour | Grey |
|---|---|
| Degree Of Protection (IP Rating) | IP66 |
| Depth Of Device | 85mm |
| Height Of Device | 156mm |
| Nominal Voltage | 220V |
| Width Of Device | 115mm |
| Nominal Current | 13A |
| Number Of Units/gangs | 1 |
| Impact Resistance (IK Rating) | IK06 |
| UK Mainland | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £25.00 | £4.50 |
| Over £25.00 | FREE |
| UK Highlands & Islands | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £80.00 | £15.00 |
| Over £80.00 | FREE |
10 in Stock