Product Code: WP53 BG
This 13A fused and switched connection unit with power indicator provides an IP66 rated weatherproof outlet from the mains containing the fuse, ideal for spur circuits and hardwired appliances. Supplied in a robust, weatherproof encasement with multiple gland entry positions, the power indicator can be seen through the hinged see-through cover which acts as an enclosure for the socket.
In Stock At The Following Branches
Bedford
2 In Stock
Nottingham
1 In Stock
| Colour | Grey |
|---|---|
| Degree Of Protection (IP Rating) | IP66 |
| Depth Of Device | 75.6mm |
| Height Of Device | 136.7mm |
| Nominal Voltage | 250V |
| Width Of Device | 115.4mm |
| Nominal Current | 13A |
| UK Mainland | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £25.00 | £4.50 |
| Over £25.00 | FREE |
| UK Highlands & Islands | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £80.00 | £15.00 |
| Over £80.00 | FREE |