Product Code: PRW217
Click PRW217 Conn Unit Appliance Out
In Stock At The Following Branches
Nottingham
2 In Stock
| Cap | 2G11 (4-pins) |
|---|---|
| Colour | White |
| Colour Temperature | 4000K |
| Diameter | 39mm |
| Lamp Power | 18W |
| Luminous Flux | 1200lm |
| Material | Urea |
| Amalgam Technology | No |
| Average Nominal Lifespan | 20000h |
| Body Material | Urea |
| CE Approved | N |
| Colour Of Light | 840 |
| Colour Of Light Acc. EN 12464-1 | Neutral 3300-5300 K |
| Colour Rendering Index (CRI/Ra) | 80-89 |
| Current Rating | 45 A |
| Depth (mm) | 27 |
| Energy Efficiency Class | G |
| Face Colour | White |
| Fixing Centres (mm) | 60.3 |
| Flex Outlet | Y |
| FM/DAB | N |
| Fuse Fitted | N |
| Gangs | 1 Gang |
| Height (mm) | 130 |
| Includes 13A Switch Socket? | N |
| Includes RCD? | N |
| Ingress Protection | IP20 |
| Integrated Starter | No |
| Lamp Designation | Other |
| Lockable? | N |
| Mounting | Surface |
| Mounting Box Minimum Depth (mm) | 25 |
| Neon Indicator | N |
| Number Of Lighting Tubes | 2 |
| Product | Cooker Outlet |
| Qualifier | Connection Plates |
| RJ11 | N |
| RJ45 Cat 5E | N |
| RJ45 Cat 6 | N |
| Satellite | N |
| Screwless? | N |
| Special Application | Other |
| Standards | BS 5733 |
| Suitable For Electronic Ballast | Yes |
| Switched/Unswitched | Unswitched |
| Telephone Master | N |
| Telephone Secondary | N |
| Total Length | 226.6mm |
| TV Socket | N |
| Type | Outlet |
| USB | N |
| Voltage | 250 V |
| Warranty | 25 Years |
| Weighted Energy Consumption In 1,000 Hours | 18kWh |
| Width (mm) | 85 |
| UK Mainland | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £25.00 | £4.50 |
| Over £25.00 | FREE |
| UK Highlands & Islands | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £80.00 | £15.00 |
| Over £80.00 | FREE |