Product Code: WP55RCD
This IP66 This RCD fused connection unit is supplied in a weatherproof mounting box and ideal for outdoor use. This unit will continuously monitor the supply to any electrical appliance hardwired to it, and cuts the power if an earth current fault is detected, protecting against the risk of a fatal electric shock. The clear flexible cover allows you to view the power status and operate switches without opening the unit.
In Stock At The Following Branches
Bedford
3 In Stock
| Colour | Grey |
|---|---|
| Degree Of Protection (IP Rating) | IP66 |
| Depth Of Device | 61mm |
| Height Of Device | 115.5mm |
| Nominal Voltage | 240V |
| Width Of Device | 115.5mm |
| Nominal Current | 13A |
| Colour Control Element | Red |
| Conditioned Rated Short-circuit Current Iq | 10 |
| Degree Of Protection (IP), Front Side | IP65 |
| Device Construction | Built-in Device Fixed Built-in Technique |
| Interlockable | Yes |
| Max. Rated Operation Voltage Ue AC | 690 |
| Motor Drive Integrated | No |
| Motor Drive Optional | No |
| Number Of Auxiliary Contacts As Change-over Contact | 0 |
| Number Of Auxiliary Contacts As Normally Closed Contact | 0 |
| Number Of Auxiliary Contacts As Normally Open Contact | 0 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Switches | 1 |
| Rated Operating Voltage | 0 |
| Rated Operation Power At AC-23, 400 V | 11 |
| Rated Operation Power At AC-3, 400 V | 7.5 |
| Rated Permanent Current At AC-21, 400 V | 32 |
| Rated Permanent Current At AC-23, 400 V | 21.8 |
| Rated Permanent Current Iu | 32 |
| Rated Short-time Withstand Current Lcw | 0.38 |
| Suitable For Distribution Board Installation | Yes |
| Suitable For Floor Mounting | No |
| Suitable For Front Mounting 4-hole | Yes |
| Suitable For Front Mounting Centre | No |
| Suitable For Intermediate Mounting | No |
| Type Of Control Element | Rotating Button |
| Type Of Electrical Connection Of Main Circuit | Screw Connection |
| Version As Emergency Stop Installation | Yes |
| Version As Main Switch | Yes |
| Version As Maintenance-/service Switch | No |
| Version As Reversing Switch | No |
| Version As Safety Switch | No |
| Voltage Release Optional | No |
| UK Mainland | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £25.00 | £4.50 |
| Over £25.00 | FREE |
| UK Highlands & Islands | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £80.00 | £15.00 |
| Over £80.00 | FREE |