Product Code: WP22RCD PRIMELIN
This IP66 13A RCD double socket is supplied in a weatherproof mounting box and ideal for outdoor use. This unit will continuously monitor the supply to any electrical appliance plugged in to it, and cuts the power if an earth current fault is detected, protecting against the risk of a fatal electric shock.
In Stock At The Following Branches
Bedford
2 In Stock
Nottingham
1 In Stock
| Colour | Grey |
|---|---|
| Degree Of Protection (IP Rating) | IP66 |
| Depth Of Device | 85mm |
| Height Of Device | 156mm |
| Nominal Voltage | 240V |
| Width Of Device | 175mm |
| Nominal Current | 13A |
| Number Of Units/gangs | 2 |
| Impact Resistance (IK Rating) | Other |
| UK Mainland | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £25.00 | £4.50 |
| Over £25.00 | FREE |
| UK Highlands & Islands | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £80.00 | £15.00 |
| Over £80.00 | FREE |
10 in Stock