Product Code: WP12 PRIMELINE
Outdoor switches are ideal for managing outdoor lighting or garden appliances. This robust 20A weatherproof single switch is IP66 rated, and has a LED indicator that can be wired to illuminate when on or off, whilst the 2 way switching allows a second switch to be added to the circuit to operate the same light or appliance from another location. The wide rocker makes this easy to use in all weather, and all cable entries in the 4 sides of the mounting box have removable blanking caps for versatility.
In Stock At The Following Branches
Bedford
3 In Stock
Nottingham
2 In Stock
| Colour | Grey |
|---|---|
| Degree Of Protection (IP Rating) | IP66 |
| Depth Of Device | 65.7mm |
| Height Of Device | 90.6mm |
| Nominal Voltage | 220V |
| Rated Current | 20A |
| Width Of Device | 90.6mm |
| Impact Resistance (IK Rating) | IK06 |
| UK Mainland | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £25.00 | £4.50 |
| Over £25.00 | FREE |
| UK Highlands & Islands | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £80.00 | £15.00 |
| Over £80.00 | FREE |