Product Code: EM612
A range of metal back boxes for flush mounting of wiring accessories. These back boxes have various cable entry points and an adjustable lug for levelling the wiring accessory.
In Stock At The Following Branches
Bedford
17 In Stock
| Colour | Stainless Steel |
|---|---|
| Length | 29mm |
| Material | Steel |
| Shape | Rectangular |
| Width | 72mm |
| Compliant With BS 4662 | Yes |
| Construction Type | Flush Mounted Box |
| Internal Depth | 27mm |
| Look Up Catagories | Power Distribution & Circuit Protection/RCBO's,RCD's & MCB's/10kA |
| Mounting Method | Flush Mounted |
| Number Of Adjustable Device Fixing Lugs | 2 |
| With Screws | No |
| UK Mainland | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £25.00 | £4.50 |
| Over £25.00 | FREE |
| UK Highlands & Islands | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £80.00 | £15.00 |
| Over £80.00 | FREE |
7 in Stock