Product Code: ISS323P EUROPA
The ISS323P is a high-quality industrial electrical component designed for reliable performance in demanding environments. It offers robust construction, easy installation, and compatibility with standard systems, making it ideal for commercial and industrial applications.
In Stock At The Following Branches
Bedford
1 In Stock
Nottingham
1 In Stock
| Degree Of Protection (IP Rating) | IP44 |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Identification Colour | Blue |
| IEC-amperage | 32A |
| Voltage Acc. EN 60309-2 | 230 V (50+60 Hz) Blue |
| Connection System | Screwed Terminal |
| Military Model | No |
| Number Of Poles | 3 |
| Insulated Mounting | No |
| Lockable | No |
| Mounting Method | Surface Mounted |
| Type Of Fastening | External Mounting |
| Body Material | Metal |
| CE Approved | N |
| Current Rating | 13 A |
| Depth (mm) | 1.5 |
| Face Colour | Satin Steel |
| Fixing Centres (mm) | 120.6 |
| Flex Outlet | N |
| FM/DAB | N |
| Fuse Fitted | N |
| Gangs | 2 Gang |
| Height (mm) | 86.0 |
| Includes 13A Switch Socket? | N |
| Includes RCD? | N |
| Ingress Protection | IP2XD |
| Insert Colour | White |
| Lockable? | N |
| Mounting | Flush |
| Mounting Box Minimum Depth (mm) | 35 |
| Neon Indicator | N |
| Pin Shape | Rectangular |
| Product | Socket Outlet |
| RJ11 | N |
| RJ45 Cat 5E | N |
| RJ45 Cat 6 | N |
| Rocker Colour | White |
| Satellite | N |
| Screwless? | N |
| Standards | BS 1363-2 |
| Switched/Unswitched | Unswitched |
| Telephone Master | N |
| Telephone Secondary | N |
| TV Socket | N |
| USB | N |
| Voltage | 220/250 V |
| Width (mm) | 146.0 |
| UK Mainland | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £25.00 | £4.50 |
| Over £25.00 | FREE |
| UK Highlands & Islands | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £80.00 | £15.00 |
| Over £80.00 | FREE |
40 in Stock