Product Code: RU13W
1G Trailing Socket White
Available In 3-7 Days
| C/w Cable | N |
|---|---|
| Colour | White |
| Current Rating | 13 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Low Voltage? | N |
| Material | Rubber |
| Mounting | Trailing |
| Number Of Gangs | 1 |
| Number Of Pins | 3 |
| Pin Shape | Rectangular |
| Product | Socket |
| Standards | BS 1363 & BS 1361 |
| Type | Trailing |
| Voltage | 240 V |
| UK Mainland | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £25.00 | £4.50 |
| Over £25.00 | FREE |
| UK Highlands & Islands | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £80.00 | £15.00 |
| Over £80.00 | FREE |