Product Code: 10063009 WISKA
Innovative two-component cable entry made of flame-retardant plastics. This is inserted from the outside into a metric hole without thread, no assembly tool or locknut required. Can be used in enclosures with wall thicknesses of 0.2 mm or more. The cable is inserted through the soft membrane and securely sealed, also suitable for special cables or the insertion of several cables.
In Stock At The Following Branches
Bedford
10 In Stock
Nottingham
7 In Stock
| Colour | White |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Nominal Diameter | 20mm |
| Degree Of Protection (IP Rating) | IP66 |
| For Wall Thickness | 0mm |
| Halogen Free | Yes |
| Model | Trimmable (cut Away) |
| Nominal Size PG | 0 |
| Sealing Range | 1mm |
| UK Mainland | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £25.00 | £4.50 |
| Over £25.00 | FREE |
| UK Highlands & Islands | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £80.00 | £15.00 |
| Over £80.00 | FREE |