Product Code: 2773-408
The WAGO 2773 series Compact PUSH WIRE® Connector allows faster, safer wiring for solid & 7 stranded conductors. The connectors are 32A rated and suitable for conductors between 0.5 to 4mm². The transparent housing allows visual inspection the conductors have been inserted correctly and the test slot on the back of the connector make circuit testing easy.
In Stock At The Following Branches
Bedford
200 In Stock
| Colour | Colourless |
|---|---|
| Mounting Method | Flush Mounted |
| Nominal Current | 32A |
| Assembly | Basic Unit |
| AWG-range | 12 |
| Cable Diameter | 1.6mm |
| Conductor Cross Section Solid (solid, Stranded) | 0.75mm² |
| Connection Type | Screwed Terminal |
| Degree Of Protection (IP Rating) | IP2X |
| Feedback-signal Contact | No |
| Function Lighting | Other |
| Halogen Free | Yes |
| Height Of Device | 86 |
| Illumination | No |
| Label Space/information Surface | Yes |
| Look Up Catagories | Lighting & Controls/Decorative Outdoor Lighting/Ground Lights |
| Material | Plastic |
| Material Qualifier | Other |
| Method Of Operation | Rocker |
| Minimum Depth Of Back Box | 16 |
| Nominal Cross Section | 0.75mm² |
| Nominal Voltage | 450V |
| Number Of Clamp Positions | 8 |
| Number Of Module Spaces (modular System) | 0 |
| Number Of Rockers/gangs | 2 |
| Push Button Switch | Yes |
| Rated Current | 10 |
| Suitable For Flexible Core | No |
| Suitable For Multi-wire Core | Yes |
| Suitable For Solid Core | Yes |
| Surface Finish | Glossy |
| Surface Protection | Other |
| Switching Current For Fluorescent Lamps | 10 |
| Transparent | Yes |
| Type Of Fastening | Screw Mounting |
| Type Of Lighting | LED Replaceable |
| Washing Machine Switch | No |
| Width Of Device | 86 |
| Wiring System | Other |
| With Mounting Plate | Yes |
| With Operation Lever | No |
| UK Mainland | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £25.00 | £4.50 |
| Over £25.00 | FREE |
| UK Highlands & Islands | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £80.00 | £15.00 |
| Over £80.00 | FREE |
9 in Stock
4 in Stock
2128 in Stock