Product Code: 2773-406
The WAGO 2773 series Compact PUSH WIRE® Connector allows faster, safer wiring for solid & 7 stranded conductors. The connectors are 32A rated and suitable for conductors between 0.5 to 4mm². The transparent housing allows visual inspection the conductors have been inserted correctly and the test slot on the back of the connector make circuit testing easy.
In Stock At The Following Branches
Bedford
250 In Stock
| Colour | Colourless |
|---|---|
| Nominal Current | 32A |
| AWG-range | 12 |
| Cable Diameter | 1.6mm |
| Conductor Cross Section Solid (solid, Stranded) | 0.75mm² |
| Look Up Catagories | Cables & Cable Management/Maxi Trunking/Accessories |
| Nominal Cross Section | 0.75mm² |
| Nominal Voltage | 450V |
| Number Of Clamp Positions | 6 |
| Suitable For Flexible Core | No |
| Suitable For Multi-wire Core | Yes |
| Suitable For Solid Core | Yes |
| Transparent | Yes |
| With Operation Lever | No |
| UK Mainland | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £25.00 | £4.50 |
| Over £25.00 | FREE |
| UK Highlands & Islands | Order by 2pm for Next Day Delivery* |
|---|---|
| Under £80.00 | £15.00 |
| Over £80.00 | FREE |
4 in Stock
870 in Stock